ČÍNSKÁ DIETETIKA

Tradiční čínská dietetika je systém stravování, který vychází z tradiční čínské filozofie. Jedná se o systém preventivní i léčebný. Nejedná se o makrobiotiku, ač některé prvky jsou v obou směrech podobné.

Pomocí dodržování zásad dietetiky tradiční čínské medicíny můžeme svůj zdravotní stav nejen hodně zkazit, ale i poměrně dobře vylepšit. Slavný lékař Sun Simiao kdysi prohlásil, že nebude ošetřovat nikoho, kdo nebude ochotem nejprve změnit svůj způsob stravování. Výživa sama o sobě bývá dnes odsouvána do kouta zálib a koníčků. Podle chápání východní medicíny je však správná strava mnohem rozsáhlejším a důležitým tématem.

Lékař dostával v Číně svoji mzdu pouze za udržení zdravé vesnice. Úslovím „Stravou lze hodně zkazit, ale málo napravit" je jasné, že se jedná zejména o prevenci v pravém slova smyslu.

Strava by měla být čistá, pestrá a ne hlenotvorná (například kravské mléko a výrobky z něj vytvářejí velký potenciál pro oslabení sleziny a následnou tvorbu hlenů). Důležitá je pravidelnost a klid při jídle. Dále přihlížíme při tvorbě jídelníčku na konstituci, roční období a obraz nemocí, v jakém se nacházíme.

Každá potravina má stejně jako každá bylina svou povahu, chuť a tropismus. Podle toho volíme vhodné potraviny v souvislosti s obrazem nemoci, který potřebujeme obrátit směrem ke zdraví. Postup je velice podobný, jako při sestavování bylinné směsi.

Ceník:

Terapie 30 - 45 min: 500 Kč
Terapie 1 hod.: 700 Kč